Swoje chwalimy, po Koncercie Galowym Kolęd i Pastorałek
Jeszcze kołaczą się w naszych głowach niezapomniane dźwięki prastarych, kolędowych pieśni nuconych wspólnie w rodzinach , kościele:
„Bóg się rodzi, moc truchleje, Pan niebiosów obnażony”
A tu, już czas wynikający z tradycji naszej instytucji kultury, organizacji przesłuchań – XXI Gminnego Festiwalu Kolęd i Pastorałek pośród dzieci i młodzieży ze szkół z terenu naszej gminy.
Następnie realizowane koncerty galowe laureatów kolęd i Pastorałek, swego rodzaju popisy wokalne. W dodatku w ciepłej atmosferze w styczniowe wieczory niedzielne, zgromadzona publiczność złożona z rodzin występujących dzieci i młodzieży, daje organizatorom satysfakcję płynącą z należycie wykonanych obowiązków z upowszechniania działalności kulturalnej.
W tym roku Gala najlepszych zwycięzców Festiwalu Kolęd i Pastorałek odbyła się w sali sesyjnej Budynku Urzędu Gminy w Kłomnicach w dniu 21 stycznia.
Gościnnie wystąpił p. Mikołaj Borkowski – pianino, który dodał do klimatów kolędowania.
Połowa kolęd wykonywanych przez laureatów, pochodzi z okresu XVII i XVIII wieku. Łatwo je poznać, gdyż większość z nich wpada w bardzo ciepły ton kołysanki. Należą do nich między innymi: „Lulajże Jezuniu”, „Oj maluśki” czy „Jezus malusieńki”.
W opinii jednego z najbardziej zasłużonych badaczy kolęd polskich, Stanisława Dobrzyckiego, pobrzmiewa ciepły ton : „Chyba nigdzie pieśni na Boże Narodzenie nie stały się czymś tak bardzo narodowym, tak dziwnie przez cały naród ukochanym i pielęgnowanym jak w Polsce”.
Autorem pięknej pieśni „Mizerna cicha” jest znany poeta Teofil Lenartowicz. Zaśpiewała ją Maja Gajewicz (SP Rzerzęczyce), zdobywczyni II miejsca ex aequo Antoni Sosnowski (SP Rzerzęczyce) i Zuzanna Niedzielska (SP Konary). Zaprezentowała ona kolędę pt. „Maleńka miłość”. W nawiązaniu do tej kolędy, napiszę.
Kolędy o Dzieciątku, tak lubiane, szczególnie przez dzieci, zawdzięczamy przede wszystkim św. Franciszkowi z Asyżu. Ustawił on jako pierwszy szopkę z Dzieciątkiem w kościele w Greccio, zapoczątkował tym samym zwyczaj odgrywania rozmaitych misteriów i jasełek na Jego cześć, słowem zmienił on – w XIII wieku – bożonarodzeniową wrażliwość Europejczyków.
Polskie kolędy powstawały w szczególnych okolicznościach. Znana, choć smutna w brzmieniu kolęda „Nie było miejsca dla Ciebie” została napisana w obozie koncentracyjnym w Mauthausen – Gusen.
Wykonał ją zwycięzca I miejsca w kategorii klasy IV do VI – Bartosz Bąk (SPKłomnice). Równorzędne miejsce zajął Damian Kuc (SP Rzerzęczyce).
Wszystkie dzieci i młodzież prezentowały wysoki poziom edukacji muzycznej, dobrą prezencję, aranżację, emisję głosu i dobór kolęd.
Choć tradycja miesza się z nowymi poszukiwaniami, ale, a może zwłaszcza w tej formie wychowania artystycznego powinno przyświecać kultywowanie wzorów ogólnie przyjętych, klasycznych ?
Jurorzy, oceniający nasze dzieci i młodzież niezaprzeczalnie i jednogłośnie wyrazili opinię o doskonałym wykonawstwie utworów wynikających z zaangażowania nauczycieli, rodziców w przygotowanie uczestników wieloletnich festiwali kolęd i pastorałek.
Pięknie dziękujemy za przygotowanie dzieci i młodzieży do XXI festiwalu, dobrą współpracę i tym samym promowanie naszych przedsięwzięć kulturalnych. Wdzięczność okazujemy nauczycielom szkół: Elżbiecie Twardoch, Małgorzacie Gojevic, Pawłowi Szumlasowi, Ewie Złotorowicz, Magdalenie Szymczak, Agnieszce Szymczyk, Karolinie Stanisz, Izabeli Juszczyk, Beacie Góreckiej- Grabara.
Nauczycielom Przedszkoli okazujemy również podziękowania: Magdalenie Główczyńskiej, Joannie Jagusiak, Oldze Gajewicz, Helenie Kozak, Oldze Derdzie, Katarzynie Ryś.
Nagrodami i dyplomami obdarowali laureatów Katarzyna Sosnowska – Dyrektor GOK w Kłomnicach i Marek Szymczak – Radny Gminy Kłomnice.
Pozostaję z dedykacją – niech święta trwają w naszych sercach!
Renata Krawiec
Oto fotorelacja.